www.dstfootbag.strzelin.pl

Footbag

Dyscypliny

W footbagu wyróżnia się następujące dyscypliny:
- footbag freestyle
- footbag net
- footbag golf
- 2squares
- 4squares


Footbag freestyle to nowy, dynamicznie rozwijający się sport polegający na odbijaniu, łapaniu na stopę i inne części ciała małego woreczka (inne spotykane nazwy: "footbag", "bag", "zośka", "hacky sack"). Gra w footbag freestyle (ang. styl wolny) polega na wykonywaniu najróżniejszych ewolucji (trików) wykorzystując do tego mały woreczek (footbag) oraz własne ciało. Nazwa "zośka" przyjęła się w Polsce, jako spolszczenie nazwy sportu - footbag oraz małej piłeczki służącej do gry w footbag freestyle.

Footbag freestyle dzieli się na następujące konkurencje:

- freestyle routines - 2 minutowa (w przypaku kobiet - women freestyle od 1,5 do 2 min) wymyślona, ułożona wcześniej rutyna (występ) pod dowolną, wybraną przez samego zawodnika muzykę, oceniana pod względem walorów technicznych oraz artystycznych. Techniczna część występu to ilość, trudność, różnorodność, precyzyjność i swoboda wykonywanych trików, sposób ich wykonania wraz z płynnością w połączeniach oraz kontrola nad "zośką". Część Artystyczna rutyny to wszystkie czynniki, które związane są bezpośrednio między grą a muzyką, do której zawodnik przygotował swój występ. Zgranie trików z muzyką, wyróżnienie akcentów poprzez odpowiednie dobranie różnorodnych trików, zmiana szybkości gry, reakcja publiczności oraz prezentacja, to czynniki, które wpływają na atrystykę. Sędziowanie rutyny freestyle na zawodach footbagowych jest zbliżone do sędziowania w łyżwiarstwie figurowym. Pięciu sędziów ocenia oddzielnie walory techniczne i artystyczne rutyny wystawiając każdemu zawodnikowi noty za osobno za technikę i artystkę, w skali 0.0-6.0.


- doubles freestyle - konkurencja, w której drużynę tworzy dwóch zawodników (w przypadku pary mieszanej konkurencja nazywane jest mixed doubles freestyle). Rutyna doubles freestyle i doubles mixed freestyle trwa 3 minuty, podczas której zawodnicy wspólnie wykonują wcześniej ułożony układ pod dowolną, wybraną muzykę. Sędziowanie doubles i doubles mixed freestyle polega na ocenie elementów wspólnej gry. Pod uwagę brane są walory techniczne oraz artystyczne rutyny (jak w przypadku single freestyle) oraz zgranie zawodników (gra w różnych formacjach).


- circle contest - to konkurencja, w której zawodnicy rywalizują w kole (circle) i pokazują swoje umiejętności. Każdy zawodnik gra aż do upadku "zośki" na ziemię. Następnie podaje "zośkę" do kolejnego gracza, zgodnie ze wskazówkami zegara. Zawodnik ten musi przyjąć "zośkę" nogami i zacząć grać freestyle. Zawodnicy mają po kilka prób w każdej z rund (ilość prób i rung określa organizator zawodów). W pierwszej części sędziowie oceniają różnorodność trików, technikę gry i oryginalność. W drugiej części oceniają zaś stopień trudności trików, łączeń, używania swojej gorszej strony ciała (flipside), czystość wykonywanych ruchów i inne techniczne aspekty. Wszyscy sędziowie rankingują graczy po zakończeniu rundy. Dzięki miejsca boiska do gry w kształcie koła publiczność ma bardzo dobry dostęp do widowiska.


- shred 30 - konkurencja pokazująca techniczną część freestylu. Trwa 30 sekund. Zawodnik w tym czasie stara się wykonać jak najtrudniejsze oraz różnorodne triki, aby zdobyć jak największą ilość addów (adds). Każdy dotknięcie "zośki" nogą (oraz jej upadek) jest kontaktem (cont). Trik (nie powtórzony wcześniej) powyżej 3add jest unikiem (uniq). Właśnie te poszczególne elementy są zliczane za pomocą specjalnego wzoru:

adds+((adds/cont)*uniq

Wynik punktowy zawodnika jest porównywany z wynikami innych zawodników.


- sick3 - konkurencja polegająca na połączeniu ze sobą trzech trudnych i różnorodnych trików.Na precyzyjne wykonanie zawodnik ma określoną liczbę prób. Kombinacja trików jest wtedy ukończona, gdy zawodnik po skończeniu trzeciego triku złapie "zośkę" do ręki (nie złapanie footbaga po wykonaniu trzech trików powoduje nie zaliczenia kombinacji trzech trików). Sędziowie oceniają wszystkie ukończone sicki i wybierają najlepsze, na podstawie wspólnej dyskusji lub sumując rankingi wystawionych miejsc.

- big one - konkurencja, w której zawodnik w kilku próbach (liczbę prób ustala organizator zawodów) stara się ukończyć jeden bardzo trudny do wykonania trik. Ważnym elementem w tej konkurencji jest to, aby trik został wykonany czysto, poprawnie oraz precyzyjnie. Podobnie, jak w sick3, aby jednej, najtrudniejszy trik był zaliczony, to po ukończeniu go zawodnik musi złapać "zośkę" do ręki.

- request contest - konkurencja polegająca na wykonywaniu łączenia dwóch tricków po sobie. Organizator przedstawia zawodnikom stojącym w dużym kole dwie kombinacje połączenia trików, spośród których gracz musi wybrać jedną kombinację i ją wykonać w trzech próbach. Pierwsze połączenie składa się z trików, które zaczynają się lub kończą wyrzutem footbaga z palców (toe). Druga kombinacja trików do wyboru, to połączenie trików, które zawierają w sobie złapanie lub wyrzut "zośki" z cpippera (clip).

- most rippin' run - w tej konkurencji minimum dwóch zawodników (w jednym momencie) zaczyna grać freestyle na poziomie guiltless (każdy trik musi składać się z minimum trzech addów). Celem jest płynne wykonywanie trików i jak najdłuższe utrzymanie footbaga w powietrzu. Zwycięzcą zostaje zawodnik, któremu jako ostatnia spadnie "zośka" na ziemię. Zawodnik nie może powtórzyć jednego triku więcej niż trzy razy pod rząd. Zwycięzca przechodzi do następnej rundy. Cała rywalizacja odbywa się w systemie pucharowym.




























                                 
Wyskocz
z codzienności!

Strzelińskie Stowarzyszenie Footbagu
DST Footbag Club Strzelin realizuje projekt polegający na propagowaniu sportu footbag w całym kraju.
Młodzi, kreatywni, chętni do współpracy - czas wolny wykorzystujemy na realizację naszych pasji i zachęcanie młodzieży do aktywnej formy spędzania czasu wolnego...

czytaj więcej....
Poznaj
DST Footbag Club Strzelin

DST Footbag Club Strzelin to największy klub zrzeszający sympatyków footbagu w Polsce. Strzelińscy zawodnicy to Mistrzowie Świata i wielokrotni Mistrzowie Polski.
Zapraszamy do zapoznania się z historią klubu oraz działalnością Strzelińskiego Stowarzyszenia Footbagu...

czytaj więcej....
Zapoznaj się
z historią naszego klubu

"14 grudnia 2002 roku pojechaliśmy na nasze pierwsze zawody pod nazwą Zocha Jam do Wrocławia.
To, co zobaczyliśmy tam przerosło nasze oczekiwania. Triki wykonywane przez zawodników, którzy tworzyli ten sport w naszym kraju, potęgowały w nas chęć spróbowania własnych sił..."

czytaj więcej...
Sprawdź
galerię zdjęć i video

Zapraszamy do obejrzenia efektów pracy strzelińskiego klubu...

Wszytkie ważne informacje dla prasy i mediów.

czytaj więcej....
Gdzie nas spotkać?

Hala sportowa przy Gimnazjum nr 2 w Strzelinie
Treningi odbywają się codziennie w godzinach 15-18.

czytaj więcej....
Kontakt z klubem

dstfootbag@gmail.com
tel. 886 079 069
gg: 3535807

formularz kontaktu....